Trainee & Internship Programs USA
Placement Program 2024
Obuka i stručna praksa u Americi se obavljaju preko programa kulturne razmene Trainee i Internship, koji su odobreni od strane američke Vlade.
Organizatori programa su Sponzorke organizacije iz Amerike koje proveravaju i odobravaju američke kompanije koje nude stručnu praksu i gde se učesnici programa profesionalno usavršavaju, unapredjuju svoje znanje engleskog jezika, upoznaju kulturu druge zemlje i trude se da približe kulturu svoje zemlje.
Primarna svrha Trainee i Internship programa je unapređenje veština i stručnosti učesnika razmene u njihovim akademskim ili profesionalnim oblastima kroz učešće u strukturisanim i vođenim programima obuke i stažiranja zasnovanim na radu i poboljšanje znanja učesnika o američkim tehnikama, metodologijama i tehnologiji. Ključni cilj Fulbrajt-Hejsovog zakona, koji odobrava programe J-1, jeste da se učesnik razmene vrati u svoju matičnu zemlju po završetku programa primeni i podeli svoja stečena iskustva u svojoj budućoj karijeri.
Ovi programi su striktno dizajnirani za obuku na poslu i učenje pod nadzorom; nisu namenjeni za obično zapošljavanje ili samo sticanje dodatnog radnog iskustva. Postoji razlika između stručne prakse i sticanja dodatnog radnog iskustva koje nije dozvoljeno po ovom programu. Obuka je strukturisana i vođeno učenje je mesto gde će učesnik učiti i razvijati nove veštine. J-1 pripravnička viza je viza za kulturnu razmenu i to nije radna viza. Učesnik mora znati da zapošljavanje van odobrene obuke tj. stažiranja nije po programu dozvoljeno.
Trainee program
– Daje mogućnost kandidatima koji već imaju praktično radno iskustvo, da kroz ovaj program upoznaju američku kulturu i da se dodatno profesionalno usavrše kroz praksu u američkoj kompaniji. Maksimalno trajanje prakse je 18 meseci.
Trainee kandidat je neko ko ima:
- fakultetsku diplomu i minimano jednu godinu radnog iskustva u struci ili
- 5 godina radnog iskustva u struci van SAD (bez obzira na stepen obrazovanja)
- dobro poznavanje engleskog jezika (Upper intermediate English)
Internship program
– Daje mogućnost studentima ili kandidatima koji su na završnoj godini studija ili su nedavno diplomirali, da upoznaju američku kulturu i stručno se obuče u američkoj kompaniji. Maksimalno trajanje programa je 12 meseci.
Intership kandidat je neko ko je:
- trenutno student završne godine studija na akreditovanoj fakultetskoj ustanovi ili
- završio fakultet ali od diplomiranja do početka programa nije prošlo više od 12 meseci
- dobro vlada engleskim jezikom (Upper Intermediate English)
- Stručna praksa – kroz ovaj program, učesnik programa razvija nove veštine i dodatno se usavršava u američkoj kompaniji iz oblasti za koju se školovao/la
- Usavršavanje engleskog jezika, posebno stručne terminologije
- Mogućnost profesionalnog napredovanja nakon povratka kući
- Upoznavanje novih kolega i prijatelja
- Upoznavanje američke kulture i običaja
- Ugostiteljstvo i turizam
- Menadžment, poslovanje, trgovina i finansije
- Kultura i umetnost
- Inžinjerstvo, arhitektura, matematika i industrijska zanimanja
- Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo
- Obrazovanje i društvene nauke
- Informacijski mediji i komunikacije
- Javna uprava i pravo
- Strukovne obrazovne institucije (Vocational education)
- Diplome stečene kroz online metode obrazovanja
- Nekvalifikovana radna zanimanja
- Restorani brze hrane
- Bilo kakva briga o deci, starijima ili pacijentima
- Da ima na raspolaganju dovoljno sredstava, opreme i kvalifikovanog osoblja za potrebe obuke učesnika programa
- Pruži kontinuiran nadzor i mentorstvo učesniku programa na licu mesta
- Da se pridržava svih saveznih državnih i lokalnih zakona o zdravlju i sigurnosti na radu
- Pridržava svih pravila programa
- Omogući program obuke/staziranja min 32 čas/ nedeljno
- Omogući profesionalnu obuku koja ne uključuje više od 20% pomoćnih poslova
- Ne postavlja kandidate na nekvalifikovane ili povremene pozicije
- Popuni obrazac DS-7002
- Ne koristi ovaj program kako bi zadovoljio redovne potrebe za radnom snagom
- Imaju Politiku naknade za radnike (Worker’s Compensation Policy) koja pokriva i učesnike programa
- Podržava ciljeve programa kulturne razmene i da budu voljni organizovati i podsticati kulturne aktivnosti van radnog vremena
- Budu spremni na posete od strane Sponzora programa kao i od strane Ministarstva spoljnih poslova SAD-a ili Ministarstva državne sigurnosti
- Organizator programa šalje CV kandidata američkim kompanijama za koje smatraju da kanidat ima odgovarajuće kvalifikacije za upražnjenu poziciju
- Predstavnik kompanije i kandidat obavljaju razgovor putem Zoom-a, Skype-a ili neke druge slične platforme
- Nakon što se neka kompanija odluči da primi kandidata na praksu, organizator programa obaveštava kandidata o tome kao i o svim detaljima kompanije
Praksa nije zagarantovana i zavisi isključivo od odluke kompanije. Kandidati se mogu predstaviti bolje i povećati sebi šanse ukoliko:
- Napišu dobar, pravopisno tačan, profesionalan CV
- Istraži dobro ponuđenu praksu i kompaniju pre razgovora tj.intervjua
- Postavljaju pitanja i pokažu zainteresovanost tokom intervjua
- Pošalju mejl zahvalnosti nakon razgovora tj. intervjua
- Poslati CV na engleskom jeziku, putem emaila agenciji Karavan.
- Ukoliko organizacija proceni da postoje raspoložive prakse iz tvoje oblasti, obavestićemo te putem emaila
- Popuni online aplikaciju i dostavi tj. aploudovati i ostalu dokumentaciju (kopiju pasoša, potvrdu o studiranju ili stepenu obrazovanja, diplomu, potvrdu o finansijskim sredsvima (2000 USD), potvrdu o radnom iskustvu (za trainee program)
- Nakon dobijanja potvrde od strane Sponzor organizacije iz SAD da je prijava kompletna tvoj zahtev će se proslediti kompaniji koja je zainteresovana da primi studente na praksu.
- Kada neka kompanija izrazi želju da te primi na praksu zakazaće online intervju
![](https://karavantravel.org/wp-content/uploads/2023/10/Intership-1024x592.jpg)